fbpx

Spor sonrası ağırlar için manyetik bileklik faydaları

Spor sonrası ağırlar için manyetik bileklik faydaları

Golf ya da tenis kolu (Epicondylitis)

Halk dilinde yaygın kullanılan golf ya da tenis kolu deyimleri buna işaret ediyor olsalar da burada söz konusu edilen şey bir sorun değildir. Epicondylitis, ön kol kaslarının çok aşırı zor­lanması halinde ortaya çıkan bir durumdur. C.’den Claudia G. vakasında ise gerçekten de bu yeşil spordu golf’e yeni başlayan ka­dını sık sık rahatsız eden şey.

Bugün 58 yaşındaki iş kadını, 13 yıl önce, göründüğü kadar bas olmayan bir spor türü olan golf sporuyla hayatına bir denge ka­zandırmak istemişti. Gerçi antrenörü ona vuruş yaparken arada sırada koca bir biftek boyutunda çim parçasının da birlikte havalanmasında bir sakınca olmadığını belirtmişti. Ama ne olursa olsun, toprağa vurmaktan kesinlikle kaçınılmalıydı; çünkü bu durumda, topa yönelmesi gereken kuvvet el bileğine geri dönüyordu ki, bu da hiç istenmeyen iltihaba neden olabilirdi.

Claudia’nın da ilk golf dersi saatlerinden sonra bu geldi başına Çok geçmeden esneme bandı takmaya başladı. Bunun üzerine antrenörü kendisinin de aynı hastalıktan muzdarip olduğunu anlattı ona; ne yar ki bunun nedeni düzenli olarak yere vur­ması değildi; golf kolu sadece golfe başlayanlara özgü bir rahatsızlık değildir çünkü.

 

Ama antrenörü band takmıyordu, aksine mıknatıs parçaya sahip çok şık bir manyetik band takıyordu. Profesyonel sporcunun  ön teşhisi aynen şöyleydi:  Kesinlikle yararlı.

Claudia bunun üzerine kendine mıknatıs İçeren bir manyetik bakır bilek­lik satın aldı. Bu yeni takıyı her fırsatta takıyor ve bu bileklikten hoş kendini iyi hissettirici duygunun yayıldığını fark ediyor. Bununla birlikte eş zamanlı olarak bir iyileşme süreci başlıyor: Ağrılar hissedilir oranda azalıyor. Golf kolu ortadan tümüyle kaybolduktan sonra Claudia manyetik bakır mıknatıs bilekliğini sadece golf oynarken takmaya başlıyor. Ve bu arada keşfettiği tenis sporunu da kolu ağrımaksızın düzenli olarak sürdürebiliyor.

Öte yandan: Claudia eskiden sadece gerçek takılara inanan biriy­di. Bugün mıknatıslı moda takıyı kullanıyor, çünkü bunların da olağanüstü tasarımlarına hayranlık duyuyor bir yandan.

Muayenehaneden deneyimler

Mıknatıs iltihapların azalmasına, kan akışının iyileşmesine ve metabolizmnın harekete geçirilmesine yardım ediyor. Böylece iltihap daha iyi bir şekilde iyileşebilir. Bağışıklık sistemi harekete geçirilir ki, bu da ayrıca yardımcı olur iyileşmeye. İltihapların mık­natısların etkisiyle iyileştikleri ABD’de Skalak tarafından kanıtlan­mıştır. Müsabaka sporlarında mıknatıstan yararlanma üzerine başka araştırmaların da gerçekleştirileceği belirtiliyor.

X