Boyun fıtığı nedir?

  • Boyun fıtığı nedir?

Bedenimize ait herhangi bir organ veya kemik yapısının anatomik sınırlarından sapması “fıtık” olarak adlandırılır. Omurga arasındaki disk dediğimiz yastık dokunun travma, yaşa bağlı yıpranma ya da kireçlenme, uzun yıllar doğru olmayan pozisyonlarda iş yapma, duruş bozuklukları ya da belli başka nedenlerle kanlanma veya kan akış yapısının bozulmasına boyun fıtığı denmektedir.

  • Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Fıtık bölgesinden çıkan sinirin uzanma yoluna bağlı olarak yanma, karıncalanma, ağrı, hissizlik, keçeleşme, idrar kaçırma ve etkilenen seviyenin hizasındaki iç organa has belirtiler oluşabilir. Her boyundaki ağrı fıtık değildir. Ancak tekrarlaması veya şikayet devam etmesi  durumunda sorunun çözümü için bir doktor tarafından incelenmesi gerekir. Mesela osteoporoza ile omurga kemiklerinde meydana gelen zedelenme de fıtık benzeri ağrılar yapabilir. Prostat kanseri omurgaya sıçramışsa benzer ağrılar oluşabilir. Bedenimizde Ağır metal birikimi de sinir yıpranması yapabilir. Boyun fıtığı birbirine yakın şikayetlerden oluşsa da asıl nedenleri farklı olduğu için tedavileri de asıl sorunun tedavisine yönelik olmalıdır.

  • Boyun fıtığı nasıl tedavi edilir?

Ağrı kesiciler tedavi yöntemleri geçici uygulamalardır ve boyun fıtığınızın ilerlemesine engel olmamaktadır. Boyun fıtığı operasyonu geçirmek her zaman doğru sonuç vermemektedir. İlaçsız ve ağrısız bir terapi yöntemi olan manyetik alan terapisi ile hem fıtığın lokal problemi üzerinde hem de dolaylı olarak omurgada ağrı ve spazma yol açan varsa ağır metal birikimi, fazla kilo, kemik erimesi, kanser, bağırsak problemleri gibi sebeplere yönelik terapiler daha kalıcı çözümler için uygulanabilir. Manyetik takılar , manyetik alan terapisinin sürekliliğini sağlayan önemli aksesuarlardır. Boyun fıtığı tedavisinde kullanabileceğiniz manyetik takılardan bazıları, boyun yastığı , manyetik kolyeler ve manyetik masaj aletidir.

Hacamat ya da diğer adıyla Kupa terapi de kişiye özel uygulamalardandır. Hacamat tedavisinin avantajı kasların birbirinden ayıran zarların boyunu uzatarak rahatlamasını sağlamasıdır. Kaslarında sorunu olanlar için çok kolay ve etkili bir yöntemdir.

error: Content is protected !!