Mıknatıslı ürünler deneyimi Bechterew hastalığı (Ankilozan spondilit) 

Morbııs Bechterevv (Ankilozan spondilit)  Mıknatıslı ürünler deneyimi

E.’den Ilka L. sportif ve aktif genç bir kadın. İnsanlara yakın olmaktan hoşlanan biri; meslek olarak seçtiği doktor asistanlığı ona bu arzusunu gerçekleştirmesi için bolca fırsat sunuyor. Gü­nün birinde ağrılar baş gösteriyor  eklem yerlerinde ve sırtın­da. Başlangıçta Ilka bu ağrıları pek dikkate almıyor. Nasıl olsa geçer gider, dîye düşünüyor. Ama ağrılar giderek şiddetleni­yor. Özellikle sırtı sorun yaratmaya başlıyor. 2009 yılında -Ilka 23. doğumgününü yeni kutlamıştır- konan tanı şöyle oluyor: Morbus Bechterew .

Morbus Bechterew iltihaplı-romatizma kökenli bir hastalıktır ye özellikle omurgaya saldırıp bunu ileri aşamada sertleştire­bilir. Klasik tıpta bu hastalık iyileştirilemez olarak kabul edilir. Nörokognitif tedaviyle başarılar elde edilmiştir, ama bu tedavi biçimi klasik tıp ve psikolojik tedavi konseptlerine entegre edi­lebilecek düzeyde değildir henüz.

Bechterew Hastalığı ya da Ankilozan Spondilit hastalığı tedavisi nedir?

İlka’da hastalık ilerler; bu ilerleme omurga­nın alt kısmında giderek şiddetlenen ağrı­lar biçiminde gösterir kendini. Ağrılar hiç dinmez ve sürekli olarak ağrı kesici ilaçlar­la mücadele edilmesi gerekir. Bu sürekli ilaç kullanımı bir kısır döngüye dönüşür: Yan et­kiler ortaya çıkar, özellikle mide isyan eder ve karşı maddelere ihtiyaç duyar. Romatolog kortizonla tedavi eder; bu rahatsızlıkları bir parça azaltır; ama Ilka başka olası yan etkiler yüzünden endişe duymaktadır.

Ankilozan Spondilit hastalığı tedavisinde mıknatısla tedavi yöntemi

Hiç kolay değildir böyle bir işte çalışan biri için, ama Ilka hiçbir şeyin bir işe yaramadığını bilmektedir: Hayatı boyunca sürekli ilaç alarak yaşaması gerektiği fikrine kendini alıştırmaya çalışır, 2010 yılının eylül ayında bir rastlantı sonucu mıknatıslı takılar dikkatini çeker. Manyetik takıların işe yaradığını öğrenir, Ilka şüphe eder ilkin, ama denememiş olmak istemez ve mıknatıslı aksesuarı denemeye karar verir. Henüz 2 saat sonra bir şeyler hissetmeye başlar. Tam olarak ne olduğunu anlayamaz, ama gidişat iyileşme yönündedir.

O andan itibaren durum değişmeye başlar. Ilka energetix mıknatıslı akse­suarını artık hergün takıyor ve ağrıları her geçen gün biraz daha azalıyor. Romatoloğuyla birlikte ilaçları ağrıların şiddetine bağ­lı olarak almaya kararlaştırır. Artık sadece her üç ayda bir ağrı kesici kullanması gerekiyor.

Ilka vücudunu daha iyi bir konumda tutması ve düzenli olarak antrenman yaparak kondisyonunu geliştirmesi gerektiğini bi­liyor. Ama bu zaten onun doğasında var ve Almanya Morbus Bechterew Birliği’nin, neşeli insanların daha zinde kaldıkları yollu önerisine hiç sektirmeden uyuyor. Ilka kendisine en uy­gun spor türünü de buldu: Zumba. Bu bolca enerji gerektiren dansı ancak mıknatıslı aksesuarın yardımıyla tümüyle ağrılar­dan kurtulduksan sonra yapmaya başladı.

Sırt ağrısı ile gelen hastanın manyetik tedavi öncesi muayenehaneden deneyimleri

Manyetik alanlar içinde hareket eden vücut hücreleri biçim, bo­yut ve işlev olarak değişlik geçirebilirler. Morbus Bechterew has­talığında, kandaki alyuvarların değişmelerine neden olan bir tür bağışıklık sistemi arızası söz konusudur. Bunların manyetik ala­nın etkisiyle yeniden normale dönmeleri tümüyle olanaklı bir durumdur. Zayıf manyetik alanları bile yeterlidir; çünkü bütünüy­le baskın özelliklerinden ötürü yaşayan organizmalar üzerinde elektrikli alan hatlarında olduğundan daha guçlu etki ederler.

Bunun haricinde mıknatıslı takılar vücudun kendi ürettiği hormon olan endorfin üretimini de artırabilirler, ki bu da ağrı dindirici bir etkiye sahiptir.

Kaynak : Dr. Verena B Nihayet Sağlıklıyım…

 

error: Content is protected !!