Fibromiyalji tedavisinde manyetik takılar

Fibromiyalji tedavisinde manyetik takılar

D.’den Claudine B. 61 yaşında ve bir sigorta şirketinde resepsiyonist olarak çalışmış. Tabii ki şimdi kocasıyla birlikte ikinci ba­harının tadini çıkarmak istiyor; ne de olsa Fransa’nın kalbinde yer alan memleketi  Limousin, görkemli yeşil doğasıyla buna bolca olanak da sunuyor.

Ama varlığını tümüyle sıkıntısız geçirmesini izin yok; çünkü Claudine 40 yıldır fibrommiyaljiden muzdarip. Fibromiyalji hastalığı iyileştirilemez olarak kabul ediliyor. Kaslarda, eklemler çev­resinde ve sırtta ağrılara neden oluyor; Cla­udine de en çok sırt ağrılarından muzdarip. Doktorun verdiği iltihap azaltıcı ilaçların bir yardımı olmuyor. Claudine sahip olduğu bu hastalıkta ilaçların özellikle çok sık kötüye kullanılabileceği tehlikesinden haberdar.

Sürekli ağrılara bir de dikkat zayıflığı ve bitkinlik hissi ekleni veriyor. Doktoru kesinlikle stresten uzak durmasını ve her fırsat­ta gevşeme egzersizleri yapmasını öneriyor. Bu öneriye kulak vermeyi çok isterdi Claudine, ama resepsiyonist olarak yaptığı! iş günde sekiz saat en yüksek dikkati ve esnek davranabilmeyi gerektiriyor. Sigorta şirketinin konuk ve ziyaretçileri kuşkusuz mükemmel bir şekilde muamele görmek istiyorlar. Akşamla­rı Claudine çoğu zaman öylesine yorgun ki, eve girdikten sonra tekrar dışarıya çıkıp gevşeme egzersizi yapmak üzere şehre git­mek içinden gelmiyor.

Claudine B. bundan beş yıl önce mıknatıslı takıyla tanışıyor. İl­k başlarda bir bilekliğin tasarımı çok hoşuna gidiyor ve böyle birşeyin tedavi edici yönünü hiç aklına getirmiyor. Ama bir süre sonra daha az stresli olduğunu, daha az gerildiğini fark ediyor. Sırtındaki fibromiyalji ağrıları da azalıyor. Doktorun önerisi geliyor aklına ve aktif bir şekilde bir tedaviye dahil olmaya karar veriyor,

Bu yeni deneme nihayet başarıyı dâ beraberinde getiriyor. Claudine bugün mıknatıslı takının hastalığıyla mücadelede bir anah­tar rolü oynadığından artık emin. Takıyı taktığından bu yana ilk kez gevşeme egzersizleri için gereksinim duyduğu rahatlığı bulu­yor. Kendisini şu sıralar sık sık wellnes tesislerinde görmek müm­kün; buralarda sâadetini geçiriyor. Yüzüyor, masaj yaptırmanın tadını çıkarıyor, gevşiyor ve yaşamındaki güzel şeyleri düşünme­ye çalışıyor: çiçeklerinin başında bolca vakit geçirdiği bahçesini ve elinden geldiğince sıkça kocasıyla birlikte ağır bir motorsiklet üzerinde gezdiği Limousindeki motor turlarını. Hastalığının be­lirtileri karşısında artık çok daha rahat hissediyor kendini. Ağrı­ları oldukça azaldı. Yaşamı yeniden güzelleşti.

Muayenehaneden deneyimler

Fibromiyaljinin nedenine dair henüz belirgin bir açıklama mev­cut değildir. Ama esas olarak genetik, hormonel, nörofizyolojik ve psişik etmenlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Özellikle serotoninin özel bir rolü bulunmaktadır. Mıknatısların olumlu etki­si burada da gayet açıktır. Beyin metabolizmasını olumlu yönde etkileyebilirler ve böylelikle bir ihtimal serotonin üretimini artı­rabilirler; bunlarda ağrıları dindirici bir etkiye sahiptirler ve kasıl­malarda çözücü etkide bulunabilirler. Genel olarak uyumlu hale getirici bir etkiye sahiptirler ve böylece keyifliliği artırabilirler. Çünkü bu etmenlerin de fibromiyalji hastalığında bir rolü bulun­maktadır.

 

error: Content is protected !!