Keloit (sert deri tümörü) manyetik takı deneyimi

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

Halluks valgus / Keloit (sert deri tümörü)

Halluks valgus Türkçe’de çarpık ya da eğri ayak başparmağı olarak ifade edilebilir ve günümüzde giderek yaygınlaşan bir ra­hatsızlıktır. Ayakkabı modası endüstrisine giderek artan sayıda insan ayak başparmaklarının eğrilip çarpılması biçiminde bir be­del ödemektedir. Ayakkabının içindeki ağrı giderek katlanılmaz hale geldiğinde ameliyat kaçınılmaz olur.

S. den Heidi B. de böylesi bir ameliyattan geçmek zorundaydı! Günümüzde metatarsal kemiklerin düzeltilmesi çok yaygın bir ameliyat şekli; ne var ki uzun süren, altı haftalık bir iyileşme aşaması gerektirir. Sonrasında ayak parmaklarının tekrar eski haline çekilebilmesinde yararlanılan kalın iplerin çekilmelerinin ardından antivalgus çorabı ve ayak parmaklarının kıvrılmasını önle­yen özel bir ayakkabının giyilmesi gerekir. Bu ayakkabıların içerisine eğer manyetik tabanlık konulursa ağırlar biraz hafifleyebilir. Manyetik tabanlık ağrıları kesmesi sebebiyle burada da tavsiye edilmektedir.

45 yaşındaki güzellik uzmanı için bu ameliyat çoktandır güzellik salonundaki müşterilerine sunduğu mıknatıslı takıları bir kez olsun kendisinin de denemesine neden olmuştu. O ana dek bu takıları sadece güzel göründükleri için takmıştı, tedavi edici özelliklerinden değildi. Ama zamanla bu değişecekti.

Ameliyattan hemen sonra Heidi bir mıknatıslı aksesuarı bandaja yerleştirdi. Manyetik bandaj faydalarını deneyimleyen Heidi gözlerine inanamadı. Bu bandaj iki gün sonra değiştirildiğinde deneyimli cerrah bir sürprizle karşılaşır: “Vay canına, bu oldukça iyi gö­rünüyor. Böyle birşeye hiç rastlamadım şimdiye dek, inanılmaz değil mi?” Doktorun gözleri önünde neredeyse hiç şişmemiş ve optimum bir biçimde iyileşme gösteren bir ameliyat kesiği vardı, doktor manyetik takının faydasını farketmişti. Bu ara sonuç çok şaşırtıcıydı, çünkü Heidi’de o ana dek hep ke­loit yaraları meydana geliyordu — vücut derisinin üzerinde ortaya çıkan yuvarlak biçimli çıkıntılardı bunlar. Oysa şimdi dümdüz bir noktayla karşılaşılmıştı ki, ameliyat sonrası bu evrede diğer hastalarda görünmeyecek bir durumdu bu.

Cerrah ikinci sürprizi Heidi altı hafta sonra iplerin alınmasına geldiğinde ve özel ayakkabı ayağında olmaksızın ilk adımları denemek istediğinde yaşadı. Heidi odanın bir ucundan diğerine rahatlıkla yürüyüverdi; altı haftalık bir yürüyüş molası vermemişcesine. “Ne yaptınız siz böyle?”

Heidi itaat etmediğini ve doktorun önerilerine karşı geldiğini itiraf eder. Yanında getirmiş olduğu manyetik takıları ve mıknatıslı aksesuarları dü­zenli olarak kullanmasının ardından kendisini öyle iyi hissetmiş ki, dört hafta sonrasında özel ayakkabıyı giymeksizin dikkatli­ce yürümeye çalışmış ve sonrasındaysa bunu sık sık tekrarlamış. “Aslında size kızmalıyım”, olmuş doktorun yanıtı, “ama röntgen resimleri optimum bir sonuç gösteriyor. Mıknatıslı aksesuarları­nız bende kalabilir mi?” Doktor manyetik kalplerini kullanmayı istemişti.

Muayenehaneden deneyimler

Özellikle de iyileşme süreçlerinde mıknatıslar ve mıknatıslı takılar Antikçağ’dan bu yana kullanılmaktadır. İyileşmiş kan akışı sayesinde hızlanan yara iyileşmeleri; özellikle küçük damarların, yani mikro devir daimin iyileşmesi, hastalıkların iyileşmelerine de yardımcı oluyor. Manyetik takıların faydaları 80 militesla alan gücüne tabî tutulan farelerle yapılan deneylerle de kanıtlanmıştır. Bu deneydeki uygulamada mıknatıslı bileklikler yani mıknatıslı takılar kan dola­şımını dengelemektedir. Daha az kan dolaşan damarlara daha fazla kan akmaktadır, çok kan akışı olân damarlardaki kan azal­maktadır; tıpkı bir iltahaplanmadaki gibi manyetik takıların faydaları gibi. Bu araştırmanın so­nuçları 2007 yılında American Journal of Physiology dergisinde yayımlanmıştır.

Dr. Verena B.- Nihayet sağlıklıyım.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
error: Content is protected !!