Migren belirtileri nelerdir?, Migren tedavisi nedir?, Migren tedavisi nasıl olur?

Migren belirtileri nelerdir?

Migren ağrısı sebebiyle doktor gidenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta.

Migren basit bir baş ağrısı değildir. Migren tedavisi mümkündür ve  nörolojik bir hastalıktır. Migren tedavisi için doktora en fazla başvurulan hastalıklardan biridir. Hastanın baş ağrısı sebebi öncelikle iyi değerlendirilmelidir. Baş ağrıları olarak da malum migren baş ağrılarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Tanı için ağrıların süre ve sıklığı takip edilmelidir. Bunun yanında kişiler aura denilen bir takım ağrı öncesi durumları yaşamaktadır. Aura durumlarını gözde ışık çakması, yarım görme veya vücutta bazı bölgelerde uyuşma olarak tarif eden hastalarda, bu belirtileri ağrı takip etmektedir.

Bir baş ağrısının migren bulunduğunu anlamak için şu belirtilere dikkat etmek gerekir:
• Ağrının orta derecede ve sürekli oluşu
• Başta zonklama türü ağrı
• Bulantı ve kusma
• Işıktan ve sesten rahatsız olmak
• Hareket edince artan ağrı
• Gözde ışık çakması, yarım görme
• Vücutta bazı bölgelerin uyuşması
Migren ağrısını diğer ağrılarla karıştırmayın
Kronik baş ağrısı olan hastaların nerede ise tamamı kendilerinde sinüzit veya migren bulunduğunu düşünür. Sadece kronik baş ağrılarının gerilim baş ağrısı ve küme baş ağrısı benzer biçimde başka sebepleri de vardır. Bu yüzden migren baş ağrısı tanısının doğru şekilde konması, tedavinin planlanması açısından önemlidir. Migrenli hastalarda baş ağrılarını geçirmek için atak tedavisi uygulanır. Eğer ağrı sıklığı fazlaysa atakların sıklığı azaltılmaya çalışılır.
Sıradan ağrı kesiciler yeterli gelmeyebilir
Atak esnasında bazı ağrı kesiciler, bulantı ve kusmaya yönelik ilaçlar belli bir disiplin içerisinde kullanılır. Bayağı ağrı kesicilerin yetmediği zamanlarda spesifik bazı ilaçlar da migren atağını bittirmak için kullanılabilir. Ancak migren atağı esnasında, ağrı kesicilerin sıklıkla kullanılması durumunda ağrı kesicilerin fenaye kullanımından bahsedilir ve bu durumun tedavisi minimum migren tedavisi kadar zor olsa gerek.

 

Manyetik Migren Küpesi

error: Content is protected !!