Romatoid artrit nedir?

Romatoid artrit nedir?

R.’den 77 yaşındaki İrene W. yaşamı boyunca büyük bir evin ev işlerinin ve bakım, onarım uğraşlarının üstesinden gelebildi. 15 yıl önce kocası öldüğünde, bunlara ev ve bahçenin diğer işleri de eklendi, irene herşeyle ilgileniyor ve evinin meleği kabul ediliyor. Yaptığı yemekler beğenildiğinde bu çok hoşuna gidiyor? gömleklerin ütülenmesi gerektiğinde hemen el atıyor, sonra bir de köpek ve bahçeyle ilgilenmek var , irene’nin günü her zaman tıka basa dolu geçiyor.

Beş yıl önce ellerinde kronik eklem kireçlenmesi başlıyor. Birşeyi eliyle kavramak istediğinde ağrıyor; oysa birşeylere dokunma irene’nin bütün gün yaptığı bir iş. Sırtı da eskisi gibi değil artık.  “Yaşlılık”, diyor doktoru ve irene milyonlarca insanın paylaştığı kadere razı oluyor.

Yaklaşık iki yıl önce kızı ona küçük bir mıknatıs içeren bakır bir yüzük hediye ediyor. Henüz birkaç gün sonrasında parmaklarda­ki ağrılar azalma gösteriyor. Tümüyle yok olmuyorlar, ama ha­reketlilik neredeyse yine geri dönüyor. Aynı şey sırtıyla ilgili de meydana geliyor, eğer İrene ağrıyan noktaya mıknatıslı aksesuar yerleştirirse: Ağrılar belirgin bir şekilde azalıyor.

İrene şimdi ütü yapmaya başlamadan önce  bütün ailenin ütüleneceklerinin dağ gibi bir yığın oluşturduğunu söylemek gere­kir. Mıknatıslı aksesuarı bir önlem olarak yerleştiriyor ve işlerini kolaylıkla yapıp bitiriveriyor. Bütün gömlekler dolaptaki yerini alana kadar sırtı da herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Mıknatıs ol­madan sadece iki gömlek ütüleyebiliyor. Bunun dışındaki işleri de İrene neredeyse ağrısız halledebiliyor: Bakımlı bahçesinde çiçekler açıyor ve yemek tam vaktinde masaya geliyor.

Ama hepsi bu kadar değil: Evin boyanması badanalanması gere­kiyor ve bunu evin erkeği, daha doğrusu İrene tek başına ya­pıyor. Kızının kaygılı İtirazlarına rağmen İrene evin dışına bir iskele kurdurup bütün dış cepheyi tek başına boyuyor çatıya kadar; ki cephe yüksekliği neredeyse 14 metre. Yavaş, ama kesin­tisiz bir şekilde ilerliyor işi. İrene her gün bir basamak yukarıya çıkıyor iskelede, sonunda bütün ev bembeyaz olana dek. İrene işinin başında; mıknatıslar sayesinde hem elleri hem de sırtı hiç sıkıntı vermiyor.

Kronik eklem iltihabı tedavisi Muayene deneyimleri

Özellikle başlangıç evresindeki bir Romatoid artrit ye­terli hareketlilikle önleyici bir karşı etki yaratılabilir. Ne var ki bu hareketlilik aşırı yüklenme biçiminde olmamalıdır. Bazen başlan­gıç ağrılarını atlatmak zordur. Ama bunun atlatılabildiği haller­de, hastalar sürekli geliştirilen hareketlerle hızlı bir iyileşmenin gerçekleştiğini bildiriyorlar. İrene mıknatıslı takıların yardımıy­la Romatoid artrit ağrılarından kurtulma olanağını bulduysa, kendisi­ne olabildiğince sık hareket etmesi önerilebilir sadece – örneğin yavaş ve dikkatli bir şekilde boyanması. Ama boya kovasını birinin iskeleye çıkarmasında yarar var elbette.

Mıknatıslar başlangıç ağrılarını dindirebilirler; çünkü vücudun kendi hormonlarının salgısını artırıcı etkiye sahiptirler, bu da ağrı düzeyini aşağıya çeker ve İrene daha rahat hareket edebilir böylece. Sinir iletim yeteneği de bu yolla değişir, ki bu da başka bir nedendir. Bundan başka, iyileşme gösteren kan akışı da yeterince beslenemediğinden dışarıdan bolca besin maddesi isteyen kıkır­dak dokuya bolca oksijen sağlar.

 

Kaynak: Dr. Verena B. Nihayet sağlıklıyım.

error: Content is protected !!