Uyku bozuklukları, gerginlik için manyetik takılar

L.’den Aline E yaşamı seven, 69 yaşıyla tek tek her günün kıy­metini bilen sempatik bir bayan. Fransa’nın güneyinde küçük bir köyde yaşıyor. En sevdiği şey özenle baktığı bahçesinde vakit geçirmek. Ama damak zevkini de bilen biri. Tabii ki herşeyi ken­di hazırlıyor, çoğu zaman kendi bahçesinin ürünleriyle ve sadece Fransız mutfağıyla yetinmiyor. En sevdiği yemekler olan lazanya, kuskus ve çeşitli Çin yemekleri dahil uluslararası bir yemek re­pertuarına sahip ve yeni tarifleri denemekten de asla kaçınmı­yor.

Aslında emeklilikte geçen harika bir yaşam; tabii ki arada sırada uykusuzlukla geçen gece­ler olmasa. Aline gecenin bir yarısında neden­sizce uyanı veriyor ve bir daha uyuyamıyor. Yorgunluğu uçup gidiyor adeta; bunun yeri­ne bütün geceyi kara kara düşünme doldu­ruyor. Bundan sonrası gereksiz ve nedensiz korku halleri için küçük bir adım ötede sa­dece  ve bu korku hali dinlenmeyi sağlayacak uyku düşüncesine yer bırakmıyor.

Böylesi gecelerin ardından Aline bitkin halde oluyor. Halsizlik ve yorgunluk bütün gün yakasını bırakmıyor. Sevdiği bah­çesini görmek istemiyor ve lezzetli yemekler yapmak gelmiyor içinden. Bunun yerine başka zamanlar asla duymadığı bir ger­ginlik ve huzursuzluk hali egemen oluyor.

Aline bu durumla yaşamak istemiyor ve doktora gidiyor. Doktor ise doktorların bu durumda sıklıkla yaptığı şeyi yapıyor: İlaç ya­zıyor. Bunların yardımı olmuyor da değil, ama Aline tasvir edi­len yan etkiler yüzünden hep nahoş bir duyguya kapılıyor.

Bu sırada mıknatıslı takılardan haberdar oluyor ve kız arkadaşı’ nın bunları bir denemesi konusundaki tavsiyesine kulak veriyor.

Deneyimler | Psikoloji bozukluğu

Takı çok hoşuna gittiği ve dar bütçesi için elverişli olduğundan hemen bir kolye, bir bileklik, küpe ve bir broşu andıran- elbise üzerine takılabilen bir aksesuar satın alıyor. Hoşuna nasıl gidi­yorsa o şekilde kombine ediyor aldığı takıları.

Sonuç son derece şaşırtıcı: Henüz birkaç gün sonra Aline yeni­den rahat uyuyabiliyor ve bu sayede gündüzleri çok daha az yo­ruluyor. Kendisini daha rahat da hissediyor; günü sakin ve rahat geçiriyor. Korku halleri neredeyse hiç ortaya çıkmıyor. Aline eski yaşama sevincine tekrar kavuşuyor. Ona göre bu iyileşme bariz bir şekilde mıknatıslı takıları kullanmasından kaynaklanıyor. Ar­tık neredeyse hiç ilaç kullanmıyor. Ama takılarını üzerinden hiç eksik etmek istemiyor artık. Aline için bunların artık çok özel bir değeri var; çünkü bunlarla eski yaşam kalitesine kavuşmuş oldu tekrar – dost ve tanıdıklarına seve seve ilettiği ve önerdiği bir de­neyim bu kendisi için.

Muayenehaneden deneyimler

Mıknatıs gücü hücre metabolizmasının iyileşmesine, dolayısıy­la da hücrenin beslenmesine ye zehirden kurtulmasına beden olabilir. Böylelikle beyin hücreleri yeniden daha iyi işleyebilirle® yenilenebilirler ve uykuyu teşvik eden örneğin melatonin gibi nörotransmitterler yeniden fazlaca üretilebilir. Bu sayede daha iyi bir uykuya sahip olunabilir. Uykuyu etkileyen elektrosmog ve diğer haricî etmenler azaltılabilir.

 

Kaynak : Dr. Verena Breirtenbach , Nihayet sağlıklıyım

error: Content is protected !!