Vertigo nasıl geçer, Vertigo egzersizleri

Vertigo rehabilitasyonu usulleri genellikle hastanın vaziyetine göre seçilmektedir. Yazımızda belirtmiş olduğumuz çeşitler ve değişik faktörler sonucunda uzman bir hekim hakimiyetinde sizlere verilecek olan ilaçlar ile uygulayacağınız bazı teknikler bu hastalığın geçmesini sağlamaktadır. Vertigo bireylerde çok sık ya da emin yarıyıllar içerisinde de görülebilmektedir. Bunları tetikleyen bazı hususlara dikkat faktörüz sizlerin bu tehlikeyi en aza indirmenizi sağlayacaktır. Sizler için hem sıhhatiniz hem de vertigo hastalığı açısından işinize yarayacak bilgileri listeledik;

Asap ve Stresten Uzak Durmak
Bağışıklık Sitemini Kuvvetlendirmek
Tuz Kullanımını Eksiltmek
Akışkan Tüketimini Balansta Yakalamak
Ani Hareketlerden Sakınmak
Sakin Spor ve Egzersizleri Seçim Etmek

 

Hastalığın tanısı KBB uzmanı tarafından yapılacak olan kapsamlı tetkik ve testler neticesinde koyulabilir. Hekim bu hastalık için geçerli olan tehlike etkenlerini, görülen bulguları ve belirtileri araştırarak tanı koymaya çalışır. Bu sırada kulak tetkiki yapılması gerekecektir. Sualin kulaktan kaynaklandığı düşünüldüğünde odyogram duyma testi, timpanogram orta kulagın araştırılması, eko refleks, ve ardışık olarak 10-14 testi kapsayan Videonistagmografi denge testi gibi testler yapılacaktır.
Sualin kaynağının vestibüler denge asabında olduğunun düşünülmesi gidişatında ise gadolinium kullanılarak MR görüntüleme muayenesinin en duyarlı biçimde uygulanması gerekecektir. Bu muayenelerin netice vermemesi gidişatında ise, KBB uzmanının muayenehane tanısı zorunludur.

 

Vertigo rehabilitasyonunda elit ve zaferli usul Vestibuler rehabilitasyon’dur. Vestibuler rehabilitasyon, fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon’ kısmının vertigo rehabilitasyonu ile ilgilenen bir dalıdır. Vertigo rehabilitasyonu semptomatiktir, rahatsızlığı ve şikayetleri ortadan kaldırmayı niyetler, nedene müteveccih küratif rehabilitasyon oldukça az uygulanabilir. Nedenin bütün olarak tespit edilemediği gidişatlarda KBB uzmanının muayenehane tanısına uygun rehabilitasyon uygulanır.

Vertigo hastalığı rehabilitasyonu hastaların hayat niteliğini yükseltmek, yaşlı hastaların vertigo neticeyi düşerek bir kemiğinin kırılmasını önlemek için hiç önemsememe edilmemesi gereken bir mevzudur. Vertigo hastalığı rehabilitasyonu için kullanılan usuller şu biçimde sıralanabilir:

Vestibüler Rehabilitasyon: Vertigo sorununu tetikleyebilecek olan vücut hareketlerinin ve diğer özel hareketlerin ve manevraların kullanılarak vestibuler (denge) sistemin bozukluklarının düzeltilmesini ve iyileştirilmesini sağlar.

Vertigo tedavisi için ilaç kullanımı: genellikle acil durumlarda sadece bulantı ve kusmanın ön planda olduğu ilk 3-5 günde kusmayı önlemek için uygulanır.

Vertigo tedavisi için cerrahi yöntemlere başvurulması: sadece perilenfatik fistul ve Superior kanal dehisensi durumlarında geçerli olabilir.

VERTİGO  ‘ya NEDEN OLAN DENGE İLE ALAKALI KISMI NASIL BİR YAPIDIR?

Kulağın kısımları dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır. Dış kulak, kulak kepçesi ile kulak çeperine kadar olan 2,5 cm uzunluğundaki dış kulak yolundan oluşur. Dış kulak yolunu pamuklu çubuklarla kurcalamamak gerekir.
Kulak çeperinin daha derininde orta kulak bulunur. Orta kulak iltihablanması, çocukları sabahları acı ve ateşle uyandırır. Orta kulak hastalıklarının kimileri daha içeride bulunan iç kulağı etkileyerek vertigoya neden olabilir. Orta kulakta ciddi bir hastalık var ise vertigonun bu hastalıktan kaynaklandığı zannedilmelidir.
Kulağın en derindeki kısmı olan iç kulakta balansımızı ve oryantasyonu sağlayan çok özel minik bir uzuv vardır. Vestibuler uzuv olarak adlandırılan bu mekanizma, iç kulağın arka yarısında, duymayla alakalı olan salyangozun hemen bitişiğinde bulunur. Vestibuler uzuv, tıpkı marangozların, bir yüzeyin yataylığını kavramak için kullandığı su terazisi denilen alet gibi çalışır. İçinde akışkan dolu çember borular biçiminde kanallar vardır.
Kafamızı hareket ettirince bu akışkanlar da hareket eder ve bu bizim beynimize kafamızın etraf içinde nerede olduğu bilsini sağlar. Misalin, bir araba içindeysek otomobilin ileri ya da geri hareket ettiğini ya da durduğunu öğrenmemizi sağlar. Vestibüler uzuv, biri sağ kulakta ötekiyi sol kulakta olmak üzere iki tanedir. Sağ ve sol vestibuler uzuvlarım bir hastalık sebebiyle simetrik ve denk olmaması, bir tarafın daha cılız olması Vertigoya neden olur.

Günümüzde yaklaşık her beş insandan birini huzursuz eden Tinnitus, bir yakınma olarak tanımlanmaktadır.

Tinnitus’un başlangıcında birey yalnızca fiziksel olgulardan şikayetçi iken, problemin devam etmesi durumunda ise psikolojik bir soruna dönüşebilir. Genel kanıya göre sessiz ortamda duyulan tinnitus; çok hafif duyulabildiği gibi, çok yüksek tonda da duyulabilir.

Çınlama her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Ancak çocuklarda görülme oranı, yetişkinlere göre çok daha azdır.

Sorun bir belirti/yakınma olduğu için, mutlaka KBB hekimi tarafından kontrol edilmelidir. KBB hekimi, tinnitusun kaynağı üzerinde çalışma yaparak nedenini bulma konusunda bazı tetkikler yapabilir ve mümkünse tedavi edebilir.

Tinnitus bir hastalık olmadığı halde bir çok hastalıktan daha fazla etki bırakır.

Tinnitus ’a rağmen uygun seçilecek terapi metoduyla istem dışı olan sesi sakinleştirmek, azaltmak ve kaynağına bağlı olarak tamamen duyulmamasını sağlamak mümkün olabilir.

 

Kulak Çınlaması Nedenleri?

Tinnitus’u ortaya çıkaran çok sayıda neden bulunmaktadır. Her bir nedene bağlı olarak oluşan Tinnitus’un ses karakteri ve ses şiddeti farklıdır. Genel itibariyle iki çeşit Tinnitus bulunur.

1-Sadece kişi tarafından işitilen kulak çınlamasına neden olan bazı kaynaklar:

Akustik travma, ani işitme kaybı, meniere, vertigo-baş dönmesi, otoskleroz, iç kulak hastalıkları, beyin hastalıkları, ilaç zehirlenmesi, romatizma ilaçları, böbrek ilaçları, kemoterapi, tansiyon düşüren ilaçlar, bazı antibiyotikler, oksijen eksikliği, şeker hastalığı, tiroit hastalığı, kan hastalıkları, merkezi sinir sistemi hastalıkları, boyun fıtığı, çene fonksiyon bozukluğu, kas sertleşmesi, östaki borusu fonksiyon bozukluğu, kronik orta kulak iltihabı, dış ve orta kulak hastalıkları, ileri yaşa bağlı işitme kaybı gibi nedenler sayılabilir.

2- Hem kişi hem de başkası tarafından işitilen kulak çınlaması:

Diğer bir adı olan Objektif  Tinnitus’un oluşmasına neden hastalıklar ise; genelde kan damarlarının esnek yapısının kaybolması ve damar sertliğinin artması, kulak kanalında patolojik durum, kulak ve boğaz alanında oluşan tümörler gibi nedenler sayılabilir.

Uygulaması yapılmayan işitme kaybı Tinnitus nedenidir.

Tinnitus’un oluşumuna neden olan en yaygın kaynak, terapisi ve uygulaması gecikmiş işitme kaybıdır. İhmal edilen işitme cihazı uygulaması süre içinde strese neden olur.  Zaman içinde oluşan bu stres bünyeyi zayıflatır, kişiyi asabileştirir ve çınlamanın oluşmasına neden olur.

Vertigo nasıl geçer, Vertigo egzersizleri” te bir düşünce

  1. Pingback: Vertigo nedir ? Vertigo nasıl geçer? - Manyetik Bileklik

Yorumlar kapalıdır.

error: Content is protected !!