Yorgunluk, bitkinlik için Mıknatıslı Takıların faydaları

B.’den bankacı Claudia B. 48 yaşında; insanın kendi vücuduna sorumluluk bilinciyle nasıl yaklaşılacağını biliyor, çünkü sağlık danışmanlığı ve gevşeme antrönörlüğü gibi ek eğitimlerden geçmiş biri. Kendisi başka insanlardan da uymalarını tavsiye ettiği kurallara göre yaşıyor.

Buna rağmen Claudia yaşamına giderek artan bir yorgunluğun sinsice girmesine engel olamamıştı. Henüz sabahları yataktan kalkarken bile tüm günü nasıl geçireceğini bilemiyordu. Öğlenleri ise özellikle çok kötüydü. En ufak bir etkinlik için dahi bütün gücünü toplaması gerekiyordu. Akşamları televizyonun karşısında sürekli uyukluyordu. Aynı şey iki çocuk annesinin başına iyi geceler öyküleri okurken de geliyordu: Çocuklar değil, kendisiydi uykuya dalan, çocuklarıysa cin gibi uyanıklardı.

Bu durum haftalarca, hatta aylarca devam etti. Claudia ne yapacağını bilemiyordu artık ve bu yüzden de canlılık eğrisi sonunda harekete geçip ve tekrar dimdik yukarıya doğru kıvrıldığında geceleri değildi, ama, öyle hatırlıyor. Claudia, bir kız arkadaşının tavsiyesine uyup mıknatıslı takı denedikten hemen sonra düzenli olarak da patenlerini giyip kayıyor; sloganıysa şöyle; İşeyen demir pas tutmaz.

 

Muayenehaneden deneyimler

Araştırma dünyası sinir ağrıları konusunda henüz karanlıkta ilerliyor ağır adımlarla. Büyük olasılıkla neden sinir hücresinde saklı. Her hücrede sürekli bir metabolizma gerçekleşiyor. Bu sayede, ölçülebilir dahi olan ve biyoelektrik etkinlik olarak da adlandırılan, bir hücre duvarı potansiyeli oluşuyor. Söz konusu gerilim 60 ila 90 bölü bin Volt civarındadır. En ufak bir uyarı -örneğin hava sıcaklığının değişimi- bu sayede oluşmuş olan kutbu bozmaya, hücre duyarı katmanını ortadan kaldırmaya ve bu sayede ağrının ortaya çıkmasına yetebilir.

Kutupları yeniden doğru konuma getirebilmek için hücrenin, kendisi de bu arada zayıflamış bulunan metabolizmanın ürettiği enerjiye ihtiyaç duyar. Devam eden her bir saldırıyla hücre duvarı potansiyeli düşmeye devam eder; bununla da uyarıya duyarlılık artar ve ağrılar giderek daha sık ve daha şiddetli ortaya çıkabilir.

Ağrı tedavisinin bir çeşidi bu kısır döngüyü kırmaya çalışıyor; hücrenin yeniden kutup konumlanması için ihtiyaç duyduğu zamanı verebilmek için. Bu işlemin mıknatıslı takı gücü aracılığıyla belirleyici bir destek görüyor olduğu rahatlıkla düşünülebilir.

error: Content is protected !!